Vernisáž Martin Feri - Verifikace poníkova prizmatu

místo

Oblastní muzeum v Děčíně

Srdečně zveme v úterý 22. 2. od 17 hodin na zahájení výstavy obrazů výtvarníka Martina Feriho s názvem Verifikace poníkova prizmatu. Výstava trvá do 31. 5. 2022.

Martin Feri tvoří grafické obrazy, jejichž základem je ocelový plech. Zvláštní charakter a strukturu nedodává obrazům Martina Feriho však jen tento kovový prvek. Ojedinělou tvář jim vdechuje zejména technika, kterou jsou tvořeny.

Plech je leptán různými druhy kyselin, následně prolakován a broušen, a to několikrát po sobě. Rez pak prostupuje vrstvami a vytváří tak ojedinělé struktury. Po zakonzervování spodních vrstev maluje Martin na obraz akrylovými barvami. I tato vrstva se následně několikrát jemně brousí a lakuje.

V konečném důsledku jsou obrazy tvořeny 20 až 50 vrstvami.

(text převzat z www.glf.cz)

Martin Feri vystudoval Střední školu sklářskou v Novém boru a poté se věnoval především užitému a uměleckému designu. Základem jeho současné tvorby jsou obrazy, a to za použití netradičního materiálu, kterým je ocelový plech.  Zvláštní charakter a strukturu jim vdechuje především speciální technika, kterou výtvarník vyvíjel přes osm let.

Martinovy obrazy jsou tvořeny desítkami vrstev, kterých je v konečném důsledku 60 i více. Jedná se o časově i technicky náročnou metodu, při níž jednotlivá díla vznikají i několik měsíců. Obrazy  nesou jedinečný a nezaměnitelný rukopis a pro svůj dokonalý design a detailní promyšlenost jsou velmi žádané do moderních prostorů, industriálních staveb a minimalistické architektury.

Výtvarné práce Martina Feriho jsou zastoupeny v Galerii La Femme, Praha, v Galerii KusKovu, Praha a dále v Galerii Monat Gallery, Madrid.

Kromě České republiky jsou díla děčínského autora k vidění ve sbírkách výtvarného umění v Německu, Anglii, Španělsku a Portugalsku.

Samostatné výstavy:

2021 - Děčín - Na plech

2018 - KusKovu, Praha - Geometrie rzi

2015 - U Staré studny, Praha - Nedokonalost

2015 - Ukradená galerie (107)

2014 - Artmaterial, Děčín - Martin Feri

Společné výstavy:

2020 Výstava 3í, Děčín
2020 Galerie La Femme, Praha - Pocta Evě Mansfeldové 2020 Galerie La Femme, Praha - DÚ Životní dílo 2019 Galerie La Femme, Praha
2017 Atelier art fest, Praha
2017 KusKovu, Praha