Vzácný japonský servis

místo

hlavní budova

Virtuální muzeum XXV. díl. (VB + JH)

Sbírky Oblastního muzea v Děčíně i pobočky v Rumburku obsahují mimo jiné i řadu unikátních předmětů orientálního původu. Část z nich představila roku 2004 výstava Dálný východ zblízka. Na bližším určení jednotlivých kusů se tehdy podíleli přední čeští odborníci na asijské umění, doc. PhDr. Filip Suchomel Ph.D., tehdy kurátor sbírky japonského užitého umění Národní galerie v Praze a Zlata Černá, kurátorka sbírky asijského umění Národního muzea v Praze, celoevropsky uznávaná sinoložka. S jejich pomocí se nám podařilo se odhalit některá drobná tajemství.
Jedno skrýval kávový servis z Nagasaki v Japonsku. Po odborném ohledání vyšlo najevo, že servis byl vyroben z kameniny a ozdoben zlatem a emailovou malbou na polevě. Dekor tvoří dvojice draků s osvícenými (lochany) a Bódhidharmou (Darumou). Konvička má nálevku v podobě draka, na jejím těle je možné nalézt znaky rodu Sacuma. Rub talířků zdobí dvě snítky slivoní. Na dně nádob se nachází signatura: Znak přeškrtnutý kruh (znak rodu Sacuma), dále značka zlatými znaky na červeném emailu: Nagasaki Daimjó saku
(長崎大名作).
Podle množství zlata užitého na dozdobení, bylo zjevné, že servis byl určen na vývoz do Evropy. Styl výzdoby a značky jej datovaly na počátek 20. století. Soubor byl uložen v dřevěné etuji vyložené červeným a modrým saténem, vyrobené v Kobé. Při manipulaci s ní se ukázalo, že se část saténu odlepuje. Správný muzejník musí být zvídavý, i my jsme se tedy velmi opatrně nahlédli pod růžek, a zjistili, že celé dřevěné pouzdro bylo vycpané útržky japonských novin. Přítomný doc. Suchomel na nich nalezl a přečetl datum japonského kalendáře i místo vydání novin (Taišó 1. rok dvanáctý měsíc a 2. rok leden, Ósaka Asahi Šinbun ). Tím přesně určil datum výroby na rok 1913.